online randevu online randevu tedavi fiyatları

Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

Varis pek çok kadının özellikle anne olan kadınların başına gelen bir sağlık problemidir. Varis yani toplardamar genişlemesi damarlara uygulanan baskı sonucu damarların yapısal bozulmalar sonucu genişlemesidir.

Toplardamarlarda meydana gelen genişlemelerin temel sebebi hareketsiz bir beden ve vücutta yaşanan hormonal değişimlerdir. Hareketsizlik dolaşım sisteminin işini sağlıklı şekilde yapmasını engellediği için dolaşamayan kan sebebi ile damarlarda genişlemelere neden olmaktadır. Kadınlarda yaşanan hormonal değişimler, gebelik gibi durumlar vücutta kan miktarının artarak damarlara baskı yapmasına neden olmaktadır ve bu nedenle varis oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Bu yapısal bozulmalar kişilerde bacak ağrısı, kramplar, kaşıntı, kanama ve bacak yaraları gibi şikayetlere neden olmaktadır. Varis hastalığın tedavisi eski zamanlardan beri ameliyat ile yapılmaktaydı. Ancak tıbbi alandaki gelişmeler sayesinde artık kesi dahi yapılmadan varisler tedavi edilebilmektedir.

Bu yazımızda orta ve büyük varislerde uygulanan en etkili ve güncel yöntem olan köpük tedavisinden bahsedeceğiz.

Skleroterapi, Mikro Skleroterapi ve Köpük İle Varis Tedavisi

Köpük ve skleroteapi uygulamaları ilaç enjeksiyonu ile yapılan tedavilerdir. Her iki teknikte de aynı etken madde kullanılır. İzlenen yol ve yöntem aynıdır.

Skleroterapi uygulamasında etken madde damara saf halde enjekte edilirken, köpük uygulamasında etken madde hava ile reaksiyona sokulup köpük formuna getirilerek enjekte edilir. Güncel tedaviler arasında en etkili olan uygulamalardır.

Her iki uygulamada orta ve büyük ölçekli damarlarda başarı ile uygulanmaktadır. Uygulama etken maddenin damara enjeksiyonu ile yapılmaktadır. İğne yaptırmak kadar kolay bir işlemdir. Özellikle büyük ölçekli damarlarda köpük uygulaması son derece verimli olarak kullanılmaktadır.

İlacın köpük formunda olması sayesinde enjekte edilirken tüm damar yüzeylerine daha etken bir şekilde yayılmaktadır. Ayrıca ilacın bu formda kullanılması sayesinde daha az ilaç ile daha çok damar kapatılabilmektedir. İlaç damara enjekte edilir edilmez etkisi gözlenmektedir.

Mikro skleroterapi ise skleroterapinin kılcal damarlar için geliştirilmiş formudur. Büyük ve orta ölçekli damarlarda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesinin ardından kılcallar içince mikro skleroterapi uygulaması geliştirilmiştir. İşlem basamakları diğer uygulama ile tamamen aynıdır. Yalnızca uygulamanın yapıldığı damar formları farklıdır.


Köpük Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İşlem iğne olmak kadar kolay ve kısa sürmektedir. Yaşanan acı da oldukça minimaldir.Kesi yapılmaması ve acının az olması sayesinde işlem herhangi bir uyuşturma yapılmadan kolaylıkla yapılabilmektedir.

Köpük Tedavisi Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Uygulama öncesinde yapılması gereken herhangi bir hazırlık bulunmamaktadır. Ancak yaşanan şikayetleri azaltmak ve hastalığın seyrini yavaşlatmak adına bazı koruyucu önlemler alınabilir. Varise zemin hazırlayan temel sebep hareketsizliktir.

Bu sebeple spor ve hareketli bir yaşam tarzının benimsenmesi varis riskini aza indirerek yaşanan şikayetleri de hafifletmektedir. Ayrıca doktor tavsiyesi ile varis çorabı kullanılması da hastalığın seyrini yavaşlatmaktadır. Varis çorabı tedavi edici olmasa da hastalığı yavaşlatması açısından tavsiye edilmektedir.

Uygulaması sonrasında yapılması gereken hiçbir özel uygulama bulunmamaktadır. Bazı durumlarda yalnızca doktorun tavsiyesi ile kısa süreliğine bandaj kullanılmaktadır.


Köpük Tedavisinin Avantajları

Ameliyat ile yapılan tedaviye kıyasla bu uygulamanın avantajları oldukça fazladır. Ameliyatta uygulama sorunlu damarın kesilerek vücuttan çıkarılması şeklinde yapılmaktadır. Bu ise uzun bir kesi, oldukça fazla dikişler, acı, narkoz gibi anlamlara gelmektedir.

İşlem sonrasında kalacak izde ayrı bir boyut. Köpük uygulamasında ise herhangi bir iz kalmamaktadır. Cerrahi müdahale olmaması sayesinde narkozla uyuşturulmaya ihtiyaç duyulmaz.

Bu sayede narkozun yan etkileri de bertaraf edilmiş olmaktadır. Ameliyat, lazer, radyo frekans uygulamaları bütün damarlara uygulanamasa da köpük uygulaması her türlü damar genişlemesine uygulanabilmektedir.

Köpükle varis tedavisi yaptıran hastalar bu avantajlar sayesinde tedavi merkezlerinden memnun ayrılmaktadır. Kişiler herhangi bir kesi, dikiş, narkoz yada istirahat gibi olumsuzluklar yaşamadan merkezden kendi imkanlarıyla ayrılarak günlük hayatlarına herhangi bir ara vermeden devam edebilmektedir.


Köpükle Varis Tedavisinin Ücreti Ne Kadar?

Varis uygulamalarında sabit bir ücret söz konusu değildir. Ücretlendirme tamamen muayene esnasında varislerin boyutu, yaygınlığı ve tipine göre doktor tarafından belirlenmektedir. Türkiye’de toplamda 6 şubesi bulunan IDEA Kliniklerinin tümünde ücretsiz varis muayenesi yapılmaktadır.

Muayene sırasında doktorunuz hastalığınız ve uygulanacak tedavi yöntemi hakkında bilgilendirme yaparak tedavi hakkında da ücret belirtecektir.

Kabul ettiğiniz taktirde tedavinize derhal başlanacaktır. Ameliyatsız yöntemler kullanılan kliniklerimizde hastalarımız tedavinin ardından okul, iş veya sosyal hayatlarına aralıksız devam edebilirler.

Kaynak:
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-kopuk-tedavisi
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım