online randevu online randevu tedavi fiyatları

Lazerle Varis Tedavisi

Varis özellikle kadınlar arasında yaygın olan bir sağlık problemidir. Sebep olduğu sağlık şikayetlerinin yanı sıra estetik açıdan da istenmeyen görüntülere neden olmaktadır. Bu yazımızda varisin tedavi seçeneklerinden biri olan lazer uygulamasından bahsedeceğiz.

Uygulamadan bahsetmeden önce kısaca vücutta oluşan varisleri ve çeşitlerini tanımak faydalı olacaktır. Çünkü bu tedavi bütün damar genişlemelerinde uygulanamamaktadır. Bu nedenle varisleri tanımak tedavinin anlaşılır olması açısından önem arz etmektedir.


Varis Nedir? Türleri Nelerdir?

Vücudumuzda kanın taşınmasını sağlayan iki ana damar grubu bulunmaktadır. Bunlar temiz kanı taşıyan atardamarlar ve kirli kanı taşıyan toplardamarlardır. Birde bunlara yardımcı olarak kılcallar bulunmaktadır. Varisler kirli kanın damarda birikmesi pıhtılaşması demektir.

Yani damarsal bozulmalar toplardamarlar üzerinde meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise kullanılmış kan yer değiştirirken damarlarda bulunan ve kirli kanın sızmasını engelleyen kapakçıkların bozulmasıdır. Birde kılcallarda meydana gelen deformasyonlar bulunmaktadır. Bunlar genellikle sağlık sorunundan ziyade estetik bir sorun olarak kabul edilmektedir.

Varisler tıbbi olarak 3 grupta incelenmektedir. Kılcallar, orta ve büyük boy varisler. Lazer tedavisi cilt üzerinden yalnızca kılcallara uygulanabilir. Damar içi olarak yapılan uygulama ise orta boy varislerin tedavisinde kullanılabilir.


Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bilinen en eski ve tabiri caizse ilkel yöntem ameliyattır. Oldukça acılı ve meşakkatli bir tedavi seçeneğidir. Bu uygulamada amaç sorunlu damarların vücuttan kesilerek alınmasıdır. Cerrahi bir müdahale olması sebebiyle kesi açılıp narkoz verilmektedir. Ancak günümüzde sağlık ve teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde toplardamar genişlemeleri kesisiz tedavi edilebilmektedir. Pek çoğumuz lazer uygulamasını duymuşuzdur.

Lazer cihazı genellikle güzellik alanında anılan bir cihazdır. Ancak cihaz sağlık alanında pek çok başarılara imza atılmıştır. Bu uygulama ameliyatsız tedavilerin öncüsü niteliğindedir. Bu teknikle çok başarılı sonuçlar elde edilmesi cerrahi müdahalesiz uygulamaların geliştirilmesinde teşvik edici bir rol oynamıştır.

Lazer uygulaması iki farkı şekilde yapılmaktadır. Bunlar cilt üzerinden ve damariçi uygulamalarıdır. İki yöntemde de amaç lazer cihazının yaydığı yüksek ısı ile sorunlu bölgenin tahrip edilmesi ve kirli kanın orada toplanarak şikayetlere neden olmasını önlemektir.

Damarların tahrip edilmesi yani kapatılması sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Halihazırda görevini yerine getiremeyen bir toplardamarın vücuda yararından ziyade zararı bulunmaktadır. Bu sebeple görevini yapamayan bir toplardamarın kapatılması herhangi bir olumsuz sonuca neden olmamaktadır.

Cilt Üzerinden Tedavi
Damar genişlemelerinin 3 grupta incelendiğinden bahsetmiştik. Kılcallar, orta ve büyük varisler. Orta ve büyük boy varisler derinin altında bulunan toplardamarlarda meydana gelmektedir. Bu sebeple cilt üzerinden uygulanan lazer tedavisinde yalnızca kılcallar tedavi edilebilmektedir. Kılcallar sağlık sorunundan ziyade estetik sorun olarak geçmektedir. Örümcek ağı gibi bir görünümdedir. Tedavi edilmedikçe ilerleme ve yayılma eğilimindedir.

Uygulama cihazın yaydığı yüksek ısı sayesinde damarın kapatılması ile yapılmaktadır. Cihazın ucu deriye değmesi ile birlikte etkisi görülmektedir.Cihazın yaydığı yüksek ısının acıya sebep olmaması için uygulama soğutucu jel kullanılarak yapılmaktadır.

Damar içi Lazer Tedavisi
Damariçi uygulamada da amaç damarın kapatılmasıdır. Bu teknikte orta ve büyük varisler tedavi edilebilmektedir. Deriye küçük bir kesi açılarak cihazın çok ince olan ucu damar içine sokularak cihazın yüksek ısısı ile sorunlu bölge tahrip edilmektedir. Uygulama ultrason cihazı eşliğinde yapılmaktadır. Bunun sebebi ise izlenecek yolun ultrason cihazı yardımı ile takip edilmesidir.


Lazerle Varis Tedavisi Sonrası Neler Yapılmalı?

Cilt üzerinden uygulanan teknik oldukça pratik bir uygulama olması sayesinde sonrasında herhangi bir özel bakım vs gerektirmez. Cerrahi bir müdahale olmaması sayesinde ise hastane yatışı, narkoz gibi şeylere gerek duyulmaz. İşlem sonrasında hasta 15-20 dakika dinlendikten sonra yürüyerek evine gidebilmektedir.

Damariçi uygulamada orta ve büyük varisler tedavi edilmektedir. Ancak küçük de olsa kesi yapılmaktadır. Bu sebeple orta ve büyük varislerin tedavisinde cerrahi müdahalesiz olan köpük vey skleroterapi uygulamaları tavsiye edilmektedir.

https://www.ideaklinikbakirkoy.com/bakirkoy-varis-tedavi-merkezi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım