online randevu online randevu tedavi fiyatları

Radyofrekans Yöntemiyle Varis Tedavisi

Varis Nedir?

Varis insan bedeninde bulunan ve kirli kanın kalbe taşınması ile görevli toplardamarlarda oluşan fizyolojik bozulmalardır. Bu bozulmalar dolaşım sisteminde aksaklıklara neden olarak kanın sorunlu toplardamarda birikmesine ve damarın yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Yapısal olarak bozulan damarlar morumsu bir renk ve kıvrımlı bir hal alarak deri üzerinden belirginleşmektedir. Kirli kanın damarda birikmesi bacaklarda ağrı, kramp, kaşıntı, kanama, bacak yaraları gibi şikayetler oluşturmaktadır.


Varis Neden Olur?

Varisin kirli kanın dolaşımını sağlayan toplardamarlar üzerinde meydana geldiğinden bahsetmiştik. Bu damarlar üzerinde kanın taşınırken sızmaması için kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıkların bozulması ile kirli kan sızarak varise sebep olmaktadır.

Bacaklara haddinden fazla baskı uygulanması damarlara basınç yaparak kapakçıkların bozulmasına neden olmaktadır. Uzun süre ayakta kalmak veya oturmak kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde işlemesine neden olacağı için varis oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Çünkü uzun süre ayakta kalındığında kanın kalbe taşınması zorlaşır. Aynı şekilde devamlı oturur pozisyonda bulunmakta dolaşımı olumsuz etkilemektedir. Tıpkı uzun süre sabit kalmanın bacaklara uygulanan basıncı arttırması gibi fazla kilolarda vücuttaki baskıyı arttırarak damar genişlemesine sebep olmaktadır.

Damar genişlemesi erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülmektedir. Bunun sebebi ise kadınlarda görülen hormonal değişimler ve gebelik sürecidir. Gebelik sürecinde salgılanan hormonlar damarların genişlemesine neden olmaktadır.

Ayrıca bebeğin anne vücudunda büyüyor olması da anne bedeninde bulunan kan miktarında artışa neden olmaktadır. Bu sebeple damardan daha fazla kan geçerek basıncın artmasına ve damarların genişlemesine sebep olmaktadır. Dar kıyafetler giyilmesi de vücuda baskı yaptığı için damarlardaki kan akışını zorlaştırmakta ve genişlemelere neden olmaktadır.


Variste Yaşanan Şikayetler Nelerdir?

Damar genişlemesinde en sık ve ilk görülen belirti ağrı ve kramptır. En başlarda bu ağrı ve kramplar önemsiz düzeydedir. Ancak zamanla ağrının şiddeti artmakta ve kişinin hayat kalitesini düşürecek boyutlara ulaşabilmektedir.

Ağrı ve kramplar varisin habercisidir. Kısa sürede damarda oluşan bozulmalar deri üzerinden gözlenecek aşamaya gelmektedir. Varisli damarlar deri üzerinden görülen morumsu renkli ve kıvrımlı yapılardır. Hastalığın ilerlemesi, kirli kanın damarda beklemesi bacaklarda kaşıntıya neden olmaktadır.

Damar genişlemeleri tedavi edilmedikçe ilerleme eğilimindedir. Kaşıntıyı takip eden şikayet ise tehlike canlarının habercisi olan kanamalardır. Öyle ki bu kanamaların durdurulması için kimi zaman doktor müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır. Kanamaların en kötü yanı bacakta oldukça zor geçen yaraların habercisi olmasıdır.

Bacak ülseri yani geçmesi oldukça zor olan yaralar hastalığın son aşamalarıdır. Kişinin hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. En iyi şartlarda bile tedavisi altı ay gibi bir zaman almaktadır. Üstelik bu süreç içerisinde yaralar sebebi ile halihazırda bulunan varislerde tedavi edilememektedir.


Varisi Olanlar Ne Yapmalı?

Varis tam anlamı ile genetik bir sağlık problemidir demek pek doğru olmaz ancak genetik faktörlerinde etkisi bulunmaktadır. Ailesinde damar genişlemesi olan bireyler daha fazla risk altındadır. Koruyucu uygulamalarla varis oluşumu önlenebilir veyahut seyri yavaşlatılabilir. Hastalığın temel sebebi dolaşım bozukluğudur.

Dolaşım bozukluğunun temel sebebi ise hareketsizliktir. Günlük olarak yürüyüş yapılması, özellikle bacakları çalıştıracak egzersizler yapılması korunmak anlamında oldukça önemlidir. Ayrıca fazla kilolu olmamak da hastalığın riskini azaltmaktadır.


Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Damar genişlemesinin en eski tedavi usulü ameliyattır. Ancak tıp ve teknolojideki gelişmeler sayesinde günümüzde ameliyatsız tedaviler uygulanabilmektedir. Güncel tedaviler; lazer, radyofrekans, köpük ve skleroterapidir. Bu yazımızda radyo frekans uygulamasından bahsedeceğiz.

Radyofrekansla Varis Tedavisi
Radyofrekans yöntemi ile varis tedavisi, ameliyat seçeneğine alternatif olarak ortaya çıkan cerrahi müdahale gerektirmeyen bir tedavi seçeneğidir. Lazer cihazı ile yapılan tedavilerde elde edilen başarılar ameliyatsız seçeneklere olan rağbeti arttırmıştır.

Radyo frekansla tedavi iki yolla uygulanmaktadır. Bunlar cilt üzerinden ve damariçi uygulamalardır. İki teknikte de amaç radyo frekans cihazının yaydığı enerji ile damarın kapatılmasıdır. Böylece sorunlu damarın neden olacağı sağlık problemleri de ortadan kalkmaktadır.

Cilt Üzerinden Rf Uygulaması
Varisler tıbbi olarak 3 grupta incelenmektedir. Bunlar kılcallar, orta ve büyük varislerdir. Aslında kılcallar sağlık sorunundan ziyade estetik bir sorundur. Kılcallar nadiren sızlamaya neden olması dışında şikayete neden olmazlar. Örümcek ağına benzer mor renkli ince damarlardır. Zamanla büyüyüp orta boy veya büyük boy varislere dönüşmezler. Cilt üzerinde yapılan uygulama ile yalnızca bu kılcallar tedavi edilebilmektedir. Kılcallar tedavi edilmedikçe yayılma eğilimindedir.

Amaç radyo frekans ile yapılan tedavide cihazın oldukça ince olan ucu sorunlu bölgeye değdirilerek cihazın yaydığı yüksek enerji ile damarın kapatılmasıdır. İşlem cilt üzerinden kolaylıkla uygulanmaktadır. Bu sayede sorun kalıcı olarak çözülmüş olmaktadır.

Damariçi Rf Uygulaması
Bu teknik damar içine girilerek yapıldığı için ultrason cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Ultrason cihazı yardımı ile damarın haritası çıkarılarak izlenecek güzergah belirlenir. Ardından küçük bir kesi açılarak radyofrekans cihazının oldukça küçük olan ucu deri altına sokulur. Sorunlu damar baştan başa tahrip edilerek kapatılır. Bu sayede sorun tamamen çözülmüş olur. Bu yöntem orta ve büyük toplardamarlarda kullanılabilir.

Her iki uygulamada da sorunlu toplardamar kapatılmaktadır. Bu işlem sağlık açısından herhangi bir olumsuzluğa sebep olmamaktadır. Çünkü zaten bu damarlar işlevini yerine getirememekte yarardan ziyade zarar sağlamaktadır.

Avantajları Nelerdir?
Hastalığın en eski tedavi biçiminin ameliyat olduğunu söylemiş be günümüzde güncel yöntemlerin olduğundan bahsetmiştik. Güncel yöntemlerden biriside rf uygulamasıdır. Bu uygulama ile ameliyatta ki gibi dikiş, kesi olmaması sayesinde yaşanan acı minimaldir. Üstelik hastane yatışı da gerektirmemektedir. İşlem ardından kısa bir süre dinlendikten sonra gündelik hayata dönülebilmektedir. Kalıcı bir çözüm olması da avantajlardan birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım