online randevu online randevu tedavi fiyatları

Varis Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Varis maalesef ki halk karasında oldukça sık rastlanan bir sağlık problemidir. Bu yazımızda hastalığın neden olduğu ve nasıl anlaşılabileceği hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bu sayede kişiler hastalığının ilk etapta kendileri teşhis edebilir hem tedavi sürecini erken başlatabilir, hem de tedavi sürecine kadar koruyucu önlemler alarak hastalığın seyrini yavaşlatabilir.

Neden Olur?
Varis, kullanılmış kanın vücutta dolaşmasını sağlayan toplar damarlar üzerinde bulunan kapakçıkların çeşitli sebeplerle görevini yerine getirememesi sonucu damarların genişlemesi ile meydana gelmektedir. Şimdi bu kapakçıkların görevini yerine getirememesine neden alan faktörleri ele alacağız.

Bu hastalığa tam olarak genetik kaynaklı demek çok doğru olmayacaktır. Ancak genetik faktörlerde göz ardı edilmemeli. Genetik yatkınlığı olan kişiler daha fazla risk altındadır. Ailesinde varis rahatsızlığı olan kişilerin daha dikkatli olması önerilmektedir.

Aslında varislerin meydana gelmesindeki temel sebep damarlara uygulanan basıncın fazla olmasıdır. Günün uzun saatlerinin ayakta veya sabit bir pozisyonda geçirilmesi bacaklara uygulanan basıncı arttırmaktadır. Çünkü bedenimizde bulunan toplar damarlar kullanılan kanı kalbe taşımak için tabiri caiz ise yer çekimine aksi yönde çalışmaktadır. Uzun düre ayakta veya sabit pozisyonda kalınması bu taşıma işlemini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple kapakçıklara baskı uygulanmakta ve görevini yerine getirememektedir. Görevini yerine getiremeyen kapakçıklar; kullanılmış kanın sızmasına ve bölgede pıhtılaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle damarlarda yapısal bozulmalar yani genişlemeler meydana gelmektedir.

Tıpkı uzun saatler ayakta kalınmasının bacaklara uygulanan basıncı arttırması gibi fazla kilolarda bacaklara uygulanan basıncı arttırmaktadır. Hareketsiz kalınmasının da varise sebep olduğuna değinilmişti. Fazla kilolu kişiler bu bakımından da dezavantajlıdır. Çünkü fazla kiloları olan bireyler genellikle fazla hareketli değildir. Bu da hem uygulanan basıncın artmasına hem de hareketsizliğe bağlı olarak kanın dolaşımına zarar gelmesine neden olmaktadır.

Varis kadınlarda daha çok görülmektedir. Bunun sebebi ise kadınlarda yaşanan hormonal değişimler ve gebelik durumudur. Özellikle gebelik döneminde vücutta artış gösteren progesteron hormonu damarların gevşemesine neden olarak bozulmalara sebep olmaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde vücutta ki kan miktarının artması damarlara basınç uygulayarak genişlemesine neden olmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte insan bedeninde pek çok organ ve uzuv görevlerini yerine getirememekte veyahut görevinde aksaklıklar meydana gelmektedir. Bu yıpranmalardan damarlarda bulunun kapakçıklarda etkilenmektedir. Bu durumda damarsal bozulmalara neden olan faktörlerden bir tanesidir.

Nasıl Anlaşılır?
Kişilerin kendi rahatsızlıklarını teşhis edebilmeleri için hastalığın belirtilerini iyi bilmeleri ve kendilerini iyi gözlemlemeleri gerekmektedir. Damar genişlemesi bir anda ortaya çıkmaz yavaş yavaş zaman içerisinde şikayetlere neden olur.

Kendini ilk gösteren şikayet bacaklarda özellikle günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkan ağrılardır. Günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkmasının sebebi ise gün içerisinde basınca maruz kalan bacaklarda kan akışının zorlaşmasıdır. Ağrılar ilk etapta kişileri rahatsız edecek boyutta olmasa da zaman içerisinde tedavi edilmedikçe gündelik yaşantıyı zora sokacak boyutlara ulaşabilmektedir. Ağrı şikayetini ise sızlama ve kramp şikayetleri takip etmektedir. Özellikle kramp oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Kramplar genellikle geceleri kendini göstermekte hatta kişilerin uykusunu dahi bölebilmektedir.

Varis tedavi edilmediği sürece ilerleme eğiliminde olan bir sağlık sorunudur. Hastalık ilerledikçe görülen şikayetler ve şiddeti de artmaktadır. Zaman içerisinde damarlardaki bozulmalar deri üzerinden gözlemlenecek boyuta ulaşır. Bu damarlar deri üzerinden belirginleşir. Morumsu ve kıvrımlı bir yapıdadır. Normal damarlar deriden çıkıntılı bir hal alırken, kılcal damarlarda yalnızca deri altından gözlenen bir renk değişimi olmaktadır.

Gözlenen başka bir belirti ise bacaklarda oluşan kaşıntılardır. Damarlardaki bozulmalar ve damarların cilt dışında fark edilir şekilde belirginleşmesi deride kaşıntı yaşanmasına sebep olmaktadır. Bacaklardaki yaşanan her kaşıntı varise yorulmamalıdır. Bütün şikayetler göz önüne alınarak değerlendirme yapılmalı ve doktora başvurulmalı.

Hastalık ilerledikçe bahsedilen şikayetlerin dozunda artış yaşanmaktadır. Öyle ki yaşanan ağrı gün içerisinde, yolda yürürken sık sık oturma isteğine neden olabilmektedir. Krampların sıklığı artabilir, kişileri uykusundan uyandırabilir. Hastalığın evrelerinin ilerlediğinin habercisi ise bacaklarda şişlik ve ödemdir. Damarda biriken kirli kan şişlik ve ödeme neden olmaktadır. Şişlik genellikle bacaklardan bileklere doğrudur.
Ödem ve şişlik, kaşıntı bölgede işlerin yolunda gitmediğinin damarlarda problem olduğunun ve bu problemin ileri evrelerde olduğunun habercisidir. Zamanla cilt yüzeyinde değişimler ve sertleşme gözlenir. Bu hastalığın son aşamalara geldiğinin habercisidir. Hastalığın son aşamasında bacaklarda geçmesi oldukça zor olan bacak yaraları yani bacak ülseri görülmektedir. Tedavisi oldukça zor ve zaman alan bu yaralar kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu aşamada varis tedavisi yapılabilmesi için önce ülserin tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu da tedavi sürecinin ötelenmesi anlamına gelmektedir yani hastalık ilerlemeye devam etmektedir. Ülserin sebep olduğu kanamlar bazen hasta müdahalesi ile durdurulabildiği gibi bazen de doktor müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Ne Yapmalı?
Varis hastalığı koruyucu önlemler alınarak engellenebilir, engellenemediği durumlarda ise seyir yavaşlatılabilir. Hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan en temel sebep kapakçıklara uygulanan basınç sonucu kan akışının olumsuz etkilenmesidir. Bu durumun engellemesi için uzun saatler ayakta kalmaktan kaçınılmalı. Kaçınılamayan durumlarda ise en azından kısa molalar vererek bacakları hareket ettirmek gerekmektedir. Aynı durum uzun süre oturur pozisyonda kalınmaması içinde geçerlidir. Yani hareketli bir hayat tarzı benimsemek varislerden korunmak için oldukça önemlidir. Hareketli bireyler fazla kilo gibi bir sorun yaşamayacağı, yaşasa dahi de hareketli olarak bu durumdan kurtulacağı için fazla kilo kaynaklı varis problemini de bertaraf etmiş olacaktır. Tabi ki bunlar kesinlikle varis olmayacak anlamına gelmemektedir. Bunlar yalnızca alınabilecek ufak tedbirlerdir. Tedbirlere rağmen varis şikayetleri gözlenmeye başlarsa mutlaka uzman bir hekime başvurulması önerilmektedir. Uzman hekime başvuru sürecinin uzatılmaması tedavi sürecinin daha kolay olması açısından önem teşkil etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım