online randevu online randevu tedavi fiyatları

Varis Hastaları Ne Yapmalı?

Halk arasında en sık rastlanan sağlık sorunlarından bir tanesi de damar genişlemesidir. Özellikle teknoloji çağının gelmesi ve pek çok işin oturduğumuz yerden yapılması bu hastalığa davetiye çıkaran durumlardan bir tanesidir.

Bu sağlık problemi yavaş ilerleyen ve belirtileri bir anda ortaya çıkmak yerine zaman içerisinde kendini gösteren bir hastalıktır. Çoğu zaman yavaş ilerlemesi sebebi ile hastalar tarafından ciddiye alınmayarak tedavi sürecine girilmemektedir. Bu yazımızda varis hastalarının hangi koruyucu önlemleri alabileceğinden bahsedeceğiz.

Bu koruyucu önlemler sayesinde hem hastalığın seyrini yavaşlatabilir hem de yaşadıkları rahatsızlıkları aza indirebilirler.

Varise Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

-Yürüyüş
Pek çok olumlu etkileri olan yürüyüşün damar genişlemesinde de yaşanan ağrıları azaltmak gibi bir etkisi bulunmaktadır. Varis ağrılarının sebebi kirli kanın damarda kalmasıdır. Kişiler hareketli olarak özellikle yürüyüş yaparak kan akışına yardımcı olması sayesinde yaşanan ağrıları azaltabilirler.

Ayrıca yürüyüşü alışkanlık haline getirmiş kişiler kilo sorunu yaşamayacağı için fazla kilo kaynaklı varis ağrılarını da bertaraf etmiş olacaklardır. Yürüyüşün etkili olabilmesi için min 30 dakika sürmeli ve hafif tempolu olmalı. Hafif tempolu bu yürüyüş bacak kaslarını çalıştırmış ağrıları aza indirmiş olacaktır.

-Yüzme
Yaz aylarında tavsiye edilebilecek en güzel koruyucu uygulama elbette ki yüzme olacaktır. Bacak kaslarını çalıştıran yüzme ve suyun rahatlatıcı etkisi sayesinde kişiler kramp ve ağrı rahatsızlıklarını aza indirebilirler. Ancak güneşlenme, hamam, sauna gibi sıcak ortamlar varis problemi yaşayan bireyler için tavsiye edilmemektedir.

Sıcak suyun genişletici etkisi yüzünden damarlardaki genişlemeleri arttırabilmektedir. Tedavi edici olmasa bacaklara soğuk su uygulanması genişleyen damarların büzülmesini sağlayacağı için rahatlatıcı olacaktır.

-Sabit Kalmayın
Varise uygun zemin hazırlayan en temel etken uzun saatler boyunca sabit konumda kalınmasıdır. Halk arasında uzun süre ayakta kalmanın varise neden olduğu bilinmektedir. Ancak uzun süre ayakta kalmak kadar uzun süre oturmak da zararlıdır. Uzun süre ayakta kalınması veya oturulması gereken durumlarda kısa molalar vererek biraz hareket etmek kan akışına yardımcı olacağı için tavsiye edilmektedir.

-Bacaklarınızı Dinlendirin
Varis kaynaklı ağrıların azaltılması için en güzel yöntem bacakların dinlendirilmesidir. Bacakları dinlendirirken, bacakların uzatılması ve altın 20 30 cm lik bir yükselti koyulması gerekmektedir.

Piyasada bunun için farklı yastıklar satılmaktadır. Bunlara ihtiyaç yoktur. Evinizde bulunan herhangi bir yastık aynı işlevi görecektir.

-Varis Çorabı
Bu ürün hem koruyucu amaçlı kullanılmakta hem de tedavi sonrasında yardımcı ürün olarak doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Her tedaviden sonra kullanılması gerekmez yalnızca doktorunuzun uygun ve gerekli gördüğü durumlarda kullanmalısınız.

Varis çorapları bölgesel olarak bacaklara basınç uygulayan ürünlerdir. Uygulanan kontrollü basınç kan akışını destekleyici nitelikte olması sayesinde rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca hastalığın ilerleme seyrini yavaşlatma özelliği de bulunmaktadır.

Özellikle tedavi sürecini geciktirmesi gereken kişiler için oldukça faydalı bir üründür. Örneğin gebelik ve emzirme sürecinde tedavi uygulamaları yapılamamaktadır. Bu süreçte çorap kullanılarak yaşanan şikayetler azaltılıp hastalığın seyri yavaşlatılabilir.

-Masaj
Kullanılmış kanın damarda beklemesi sonucu bacaklarda ağrı, kramp gibi şikayetler meydana gelmektedir. Bölgesel olarak uygulanan masaj ile bekleyen kanın akışı sağlanarak geçici de olsa rahatlama sağlanabilir.

Unutulmamalıdır ki yazımızda tavsiye edilen uygulamalar yalnızca hastalıktan korunmak ve yaşanan rahatsızlıkları aza indirmek içindir. Bunlar ve benzeri uygulamalar hastalığın ilerleme hızını azaltsa da tedavi edici değildir ve varis tedavi edilmedikçe ilerleme eğiliminde olan bir sağlık sorunudur.

Varis ilk etapta bacaklarda ağrı ve kramp şikayetine neden olmaktadır. Başlarda önemsiz derecede olan bu ağrılar zaman içerisinde rahatsızlık verecek boyutlara ulaşabilmektedir. Önemsenmeyen ağrı ve kramplar hastalığın ilerlemesine ve ciltte belirginleşen ve yapısı bozulan damarlara davetiye çıkarmaktadır.

Bu etapta da tedavi edilmeyen varisler kaşıntı ve kanamaya neden olabilmektedir. Özellikle kanama kötü çanların çaldığının habercisidir. Bu kanamalar oldukça ciddi boyutlarda olabilir, bazı durumlarda kanamaya doktor müdahalesi gerekebilir. En son evrede ise geçmesi oldukça güç olan bacak yaraları yani bacak ülseri meydana gelmektedir.

Elbette kimse kolayca tedavi olabileceği bir hastalık yüzünden bu tarz yaralara maruz kalmak istemez. Bu yüzden ertelemeden hastalığın tedavi edilmesi tavsiye edilmektedir.

Varis Tedavisi Nasıl Olmalı

Genel olarak tedavi uygulamaları ameliyat ve ameliyatsız seçenekler olarak 2 ana başlığa ayrılmaktadır. Ameliyat seçeneği oldukça demode bir seçenek olması sebebi yüzünden yazımızda bu başlığa yer vermeyeceğiz. Yazımızda güncel olarak kullanılan ve oldukça verimli olan ameliyatsız tedavilere kısaca yer verilecektir.

Güncel uygulamalar; cihaz yardımı ile yapılan veya ilaç enjeksiyonu ile yapılan uygulamalar olarak 2 ye ayrılmaktadır. Yöntemlerin hepsi oldukça pratik, acısız ve kolaydır.

Damarların yapısına boyutuna ve bölgesine göre hangi uygulamanın yapılacağı uzman hekim tarafından tercih edilmektedir.

Cihazla yapılan tedavilerde pek çoğumuzun aşina olduğu lazer ve radyo frekans cihazı kullanılmaktadır. Bu cihazlarla sorunlu damarlar kapatılarak hastalığa kökten bir çözüm sunulmuş olmaktadır.

Tedavi için kılcal damarlar deri üzerinden diğer varisler ise deri altına girilerek kapatılmaktadır.

İlaç enjeksiyonu ile yapılan tedaviler ise yalnızca iğne yaptırmak kadar kolay ve acısızdır. Bunlar köpük ve skleroterapidir. İki işlemde de amaç ilaç enjekte ederek damarın kapatılmasıdır. Arasında ki tek fark skleroterapi de ilaç sıvı formda köpük uygulamasında ise hava ile tepkimeye sokularak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım