online randevu online randevu tedavi fiyatları

Varis Tedavisi Nasıl Olur

En Etkili Varis Tedavi Tekniği Hangisidir?

Varis toplumda oldukça sık görülen bir sağlık sorunudur. Haliyle tedavi seçenekleri, hangi seçeneğin daha etkili olduğu gibi sorular insanların aklında yer etmektedir. Bu yazımızda tedavi seçeneklerini tek tek ele alacağız. Etkinliliği ve başarısı kanıtlanmış yöntemlerde ayrıntılı olarak ele alınacak. Ancak bir kişi için etkili olan tedavi başa bir birey için uygun olmayabilir. Bu sebeple hangi tedavinin uygulanacağına hekim tarafından karar verilmelidir.

Tedavi seçenekleri 2 grup olarak ele alınmaktadır. Bunlar; ameliyatlı uygulamalar ve ameliyatsız uygulamalardır. Ameliyatlı uygulamalar güncel olmaması ve pek çok dezavantajı olması sebebi ile tavsiye edilmemektedir. Ameliyatsız güncel tedavi uygulamaları hastanın konforu ve uygulamanın kolaylığı göz önüne alınarak tavsiye edilmektedir.


Ameliyat İle Varis Tedavisi

Tedavinin ameliyat olması daha uygulamaya başlanmadan insanlarda bir antipati oluşturmaktadır. İnsanlar ameliyat kelimesini duyduklarından genellikle tedavi sürecinden kaça veyahut erteleme eğilimindedir. Uygulamanın zorluğu göz önüne alındığında insanların bu tepkisi oldukça makuldür.

Ameliyat ile varis tedavisi 2 farklı yolla yapılmaktadır. Bunlar Strippng yani sorunlu damarın vücuttan tahliye edilmesi ve kapakçık onarımıdır.


Strippng Uygulaması Nedir?

Amaç sorunlu damarın vücuttan çıkarılmasıdır. Oldukça eski ve meşakkatli bir uygulamadır. Damarın çıkarılması için kasıklardan ayaklara kadar kesiler yapılmaktadır. Bu kesinin içerisinde bir tel sokularak sorunlu damar boyunca ilerletilir. Bu ilerleme tel vücuttan çıkana kadar sürdürülür. Ve bu şekilde damar vücuttan çıkarılmış olur. Bu işlemin uygulanabilmesi için oldukça fazla kesi yapılmaktadır. Yaklaşık 10-15 cmlik bir kesi ile yapılmaktadır. Bu kesinin dikiş izleri de estetik açıdan istenmeyen bir görüntüye sebep olmaktadır.


Kapakçık Onarımı Nasıl Yapılır?

Varis hastalığının sebebi kullanılmış kanın vücutta devinimini sağlayan toplardamarlar üzerinde bulunan kapakçıkların görevini yerine getirememesidir. Bu kapakçıklar kullanılmış kan kalpe pompalanırken kaçak ve sızıntıların olmasını engellemektedir. Zaman içerisinde bu kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucu kan damarlarda pıtılaşarak damar genişlemesine ve yapısal bozulmalara neden olmaktadır. Kapakçık onarımında sorunlu kapakçıklar tamir edilmez. Vücudun başka bir yerindeki kapakçıklar alınarak sorunlu bölgeye nakli yapılır.


Ameliyatsız Varis Tedavileri

Günümüz tıp ve teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde ameliyata alternatif olarak çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları geliştirilen cihazlar yardımı ile bazıları ile üretilen ilaçlar yardımı ile yapılmaktadır.

Cihaz yardımı ile yapılan tedavi seçenekleri lazer ve radyo frekans uygulamalarıdır. İlaç ile yapılan uygulamalar ise köpük ve skleroterapidir.


Lazer ile Tedavi

2000li yılların başında lazer cihazının sağlık alanında kullanılmaya başlanması sayesinde damar genişlemesi rahatsızlıkları da lazer yardımı ile tedavi edilmeye başlanmıştır. Lazer uygulaması 2 farklı yolla yapılmaktadır. Bunlar cilt üzerinden ve damar içi uygulamalardır.


Cilt Üzerinden Lazer Müdahalesi ( Exotherme )

Tedavi lazer cihazının yaydığı yüksek ısının sorunlu kılcalları tahrip etmesi şeklinde uygulanmaktadır. Cilt üzerinden uygulanması sebebi ile deri altındaki büyük ve orta ölçekli damarlarda kullanılamamaktadır. Lazer cihazının yaydığı yüksek ısının rahatsız edici olmaması için cihazının ucunun soğutucu özelliği bulunmaktadır. Bu sayede yaşanan acı minimalize edilmektedir. Kılcalların tedavisinde yüzde yüz başarı sağlamaktadır.


Damar İçinden Uygulanan Lazer (EVLA)

Bu uygulama seçeneğinde ultrason cihazı yardımı ile sorunlu damar tespit edilir. Damarın haritası, izlenecek güzergah belirlenir. Daha sonra katater adı verilen ince bir tel yardımı ile damara girilir. Tahrip edilecek damara milim milim ilerleyerek ısı verilir ve bu işlem sorunlu bölge boyunca tekrarlanır. Sorunlu bölgenin tamamının tahrip edilmesi ile uygulama tamamlanır. Tahrip edilen damarlar yüzeysel olması sayesinde sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.


Radyo Frekans ile Tedavi

Cihaz yardımı ile yapılan tedavilerde amaç, uygulama biçimi neredeyse aynıdır. Tek fark cihazların yaydığı enerjinin farklı olmasıdır.


Cilt Üzerinden Rf Müdahalesi

Radyo enerjisine dönüşen elektrik enerjisinin iğneye benzeyen radyofrekans cihazının uc yardımı ile cilt üzerindeki kılcallara dokundurulması şeklinde uygulanır. İşlem tıpkı lazer tedavisi gibi uygulanır.


Damar İçi Uygulanan Radyofrekans

Bu uygulamada damariçi lazer uygulaması ile aynı şekilde yapılmaktadır.


İlaçlı Lazer Tedavisi

İlaçlı lazer tedavisi derken kastedilen etken maddenin damar içerisine enjekte edilmesidir. İlacın enjekte edilen formuna göre tedavi farklı isimlendirilmektedir. Her iki uygulamada da kullanılan etken madde aynıdır.


Skleroterapi

Bu uygulamada etken madde sorunlu damara saf halde enjekte edilir. İlaç damara enjekte edilir edilmez etkisini göstermeye başlar. İşlem iğne olmak kadar acısız ve pratiktir. Müdahale yapılacak damar yoğunluğuna göre kısa sürede uygulanmaktadır. Orta ve büyük ölçekli damarların ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Çok ince damarlar için uygulanan skleroterapi uygulamasına ise microskleroterapi ismi verilmektedir. Enjektöre alınan ilaç oldukça ince igneler yardımı ile ince damarlara uygulanır.


Köpük Uygulaması

Bu yöntemde de amaç ialç enjeksiyonu ile sorunlu damarın ortadan kaldırılmasıdır. Aradaki fark etken maddenin kullanıldığı formdur. Skleroterepi de ilaç ampülden çıktığı sıvı hali ile kullanılırken, köpük uygulamasından ilaç hava ile etkileşime sokularak kullanılır. Bu sayede daha az ilaç ile daha çok alan tahrip edilebilmektedir. Ayrıca köpük formundaki ilaç ile büyük ölçekli damarların tüm yüzeyine rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde ince damarlar için uygulanan köpük tedavisine ise Köpük Mikro Skleroterapi adı verilmektedir.


Ameliyatsız Uygulamalar Neden Tercih Edilmeli?

Aslından bu sorunun cevabı soru içerisinde gizli. Ameliyatsız bir tedavi olanağı sunması bu yöntemlerin tercih edilmesi için en geçerli sebeptir. Tedavinin ameliyatsız bir şekilde uygulanması pek çok dezavantajı bertaraf edip pek çok avantaj sağlamaktadır.

Ameliyat ile yapılan müdahalelerde ciddi kesilere ihtiyaç duyulmakta ve bu kesiler sonucunda görsel olarak istenmeyen kalıcı izler meydana gelmektedir. Güncel uygulamalarda ise cerrahi müdahale olmaması sayesinde böyle bir dezavantaj söz konusu değildir. Ayrıca cerrahi girişime ihtiyaç duyulmaması sayesinde tedavi oldukça kolay bir şekilde uygulanıp, hastalar aynı gün içerisinde gündelik yaşantısına dönebilmektedir. Yaşanan acının çok az olması sayesinde narkoz vs gibi ilaçların vücudu girişine gerek kalmamaktadır. Ameliyat sadece büyük damarlarda uygulanıyorken, güncel yöntemler oluşmuş ve oluşabilecek bütün damarlarda etkili bir şekilde kullanılabilmektedir.

Bahsedilen uygulamalar tıbbın Kalp ve damar cerrahisi alanına girmektedir. Bu yüzden tedavinin kalp damar cerrahları tarafından yapılması uygundur. Varis problemleri için dahiliye, cildiye gibi alanlara başvurulması yanlıştır. Bu yalnızca tedavi sürecinin ötelenmesine sebep olmaktadır.

Kaynak:
https://www.varistedavi.gen.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi
https://www.varistedavi.gen.tr/en-iyi-varis-doktoru-istanbul
https://www.istanbulvaristedavi.com/istanbul-ameliyatsiz-varis-tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım