Anasayfa / Genel / Varis Ağrı Yapar mı?

Varis Ağrı Yapar mı?

Toplumda en sık görülen hastalıklardan biriside varistir. Özellikle neredeyse kadınların yarısında bu sağlık problemi görülmektedir. Varisi tanımak ve doğru önlemler alabilmek adına belirtileri bilmek faydalı olacaktır. Varis yani damar genişlemesi vücutta kullanılan kanın dolaşım esnasında sekteye uğrayarak belirli bir bölgede birikmesi sonucu damarı genişletmesi ve yapısal olarak bozulmasıdır.

Bu bozulmanın temel sebebi kullanılmış kanın dolaşım esnasında sızmasını önlemek için bulunan kapakçıkların bozulmasıdır. Kapakçıkların bozulması vücuttaki işleyen sistemde bazı sorunlara yol açmaktadır. Şimdi bunları kısaca ele alacağız. En sık yaşanan şikayetler ağrı, kramp, deride bozulmalar, kaşıntı, kanama ve bacak yaralarıdır. Bu yazımızda varis ağrıları ve önlemek için yapılaması gerekenlerden bahsedeceğiz.

varis ağrı yapar mı

Varisin en sık karşılaşılan belirtisi bacaklarda yaşanan ağrı ve kramplardır. Damar genişlemesi vücudumuzda kirli kanı taşıyan toplardamarlar üzerinde meydana gelmektedir. Toplardamarlar tabiri caizse yer çekimine aksi yönde kan taşımaya çalışan damarlardır. Bu yüzden zaman içerisinde bu toplardamarlara uygulanan basınç kapakçıkların gevşemesine, sızdırmasına neden olmaktadır.

Dolaşımın zorlaşmasına ve damar genişlemesine zemin hazırlayan uzun süre ayakta kalmak veya oturur pozisyonda bulunmak, hareketsizlik, fazla kilolar gibi durumlar kanın akışını zorlaştırarak bacaklarda ağrıya neden olmaktadır.


Varis Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

En sık karşılaşılan şikayetin ağrı olduğundan bahsetmiştik. Ancak bacaklarda yaşanan bütün ağrı şikayetlerini de varise yormak doğru olmayacaktır. Damar genişlemesi kaynaklı ağrıları teşhis etmek oldukça kolaydır. Damar genişlemesi probleminin bacaklara uygulanan basıncın artması ile ortaya çıktığını biliyoruz. Yani yorgunluğun artması ile ortaya çıkan ağrılar varis ağrılarıdır diyebilir.

Bu ağrılar genellikle günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkar ve dinlenme ile azalır veya geçer. Ancak dinlenmenin doğru şekilde yapılması koşulu ile ağrıların hafifletilebileceği unutulmamalıdır. Ağrı kadar sık görülen bir diğer belirti ise kramptır. Bu kramplar genellikle geceleri gözlenir ve uykudan uyandıracak şiddette dahi olabilir.


Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

Varis ağrısının temelde nedeni dolaşım bozukluğudur. Yani ağrının hafiflemesi için dolaşım sisteminin en azından kısa süreli de olsa doğru şekilde işlemesi gerekmektedir. Bütün gün ayakta kalınması veya oturulması durumunda kanın kalbe pompalanması zorlaşacaktır.

Bu durumda ağrıya neden olacaktır. Ağrının hafifletilebilmesi için kan akışını kolaylaştıracak şekilde ayakların altına 20-30 cm gibi bir yükselti koyularak yaklaşık 20 dakika kadar ayaklar dinlendirilmelidir.

Bu şekilde yaşanan ağrı hafifletilebilir. Ayrıca ayaklara soğuk su tutulması da damarların büzülmesini sağlayacağı için rahatlama sağlayabilir. Unutulmamalıdır ki bunlar yalnızca geçici rahatlama sağlayan uygulamalardır. Şikayetlerden kalıcı olarak kurtulmak için mutlaka tedavi olunması gerekmektedir.


Koruyucu ve Şikayetleri Azaltıcı Önlemler Nelerdir?

Varisten korunmanın temel şartı hareketli bir yaşam şeklidir. Hareket dolaşımı kolaylaştıracağı için damarların zarar görmesini de büyük ölçüde engeller.Günlük minimum 30 dakika şeklinde yapılacak yürüyüşler hem varis oluşumunu yavaşlatır hem de şikayetleri aza indirir.

Bisiklet sürmek, yüzmek, bacakları çalıştıracak egzersizlerde tıpkı yürüyüş gibi faydalı olacaktır. Spor yürüyüş gibi aktiviteler hem damar sağlığını olumlu etkiler hem de kişilerin yaşam kalitesini yükseltir.

Sauna, hamam, plaj gibi sıcak ortamlarda damarların gevşemesine neden olacağı için varisli ve risk grubunda olan kişilerin bu tür yerlerde fazla vakit geçirmemesi önerilmektedir. Sıcağın olumsuz etkisine karşın soğuğunda toplardamarı büzüştürme etkisi olacağından bacaklara uygulanan soğuk hem rahatlama sağlar hem de hastalığın gidişatını yavaşlatabilir.

Dolaşımın zorlaşmasına neden olacak dar kıyafetlerin tercih edilmemesi de önerilmektedir. Doktor önerisi ile varis çorabı kullanılması da yaşanan şikayetleri büyük ölçüde azaltacaktır.

Bunlar yalnızca koruyucu ve rahatlatıcı önlemlerdir. Toplardamarlarda oluşan genişlemeler tedavi edilmedikçe ilerleme eğilimindedir. Bu sebeple hastalığın fark edilir edilmez tedavi edilmesi önerilmektedir. Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Kaynakça:
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-bacaklarda-agri-yapar-mi

Yazar: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz