online randevu online randevu tedavi fiyatları

Varis Tedavisi İçin Alternatif Yöntemler

Varis özellikle kadınların neredeyse yarısında görülen bir sorundur. Güncel uygulamaların bilinmemesi sebebi ile insanlar ameliyattan kaçmak için farklı yol ve yöntemlere başvurmaktadır. Bu yazımızda en çok başvurulan alternatif yöntemleri ve bu yöntemlerin geçerliliklerini inceleyeceğiz.

Yazımıza başlamadan önce hastalığın yapısı hakkında özet bir bilgi vermek alternatif uygulamaların geçerliliğini sorgulamak adına oldukça faydalı olacaktır. Varis vücudumuzda bulunan kirli kanın akışını sağlayan toplardamarlar üzerinde meydana gelmektedir.

Bu toplardamarlarda meydana gelen yapısal bozulmalar damarın şeklinin ve yapısının değişerek işlevini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu bozulmalara müdahale edilmediği takdirde devamlı ilerleme ve büyüme eğilimindedir. Hastalık tedavi edilmedikçe genişleyerek daha ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Fizyolojik bir hasar sonucu meydana gelen damar genişlemesi ancak yapısal sorunun ortadan kaldırılması ile tedavi edilebilir. Tedavi seçeneğinin geçerli olmasının temel koşulu yapısal bozulmayı tedavi etmek veyahut ortadan kaldırmaktır.


Varisten Kurtulmanın Bitkisel Yolları Nelerdir?

Özellikle son yıllarda ilaçlara karşı oluşan antipati bitkisel yöntemlere olan eğilimi arttırmıştır. İnsanlar bu yönelimlerinde haksız da sayılmazlar. İlaçların etkileri kadar yan etkileri de bulunmaktadır.

İlaçla değil de cerrahi müdahale ile tedavi edilecek hastalıklarda bitkisel uygulamalara başvurulması ise bıçak altına yatma korkusundandır. Gönül isterdi ki kimse ilaç kullanmasın, bıçak altına yatmasın ama maalesef ki bazı sağlık sorunlarının çözümü yalnızca cerrahi müdahale ile mümkündür.

Hastalığın yapısını incelerken fizyolojik bozulma kaynaklı bir hastalık olduğundan bahsetmiştik. Yani uygulamanın etkili olabilmesi için sorunlu damara doğrudan etki ederek tedavi etmeli. Peki bitkisel yöntemler damara nüfuz edebilir mi? Şimdi en sık başvurulan bitkisel yöntemlerden bir kaçını ele alacağız.

-Zencefil
İltihap sökücü etkisinden dolayı zencefil varis tedavisinde tercih edilen bir üründür. Zencefilin varisli bölgenin derisine doğrudan uygulanması tavsiye edilmektedir. Ancak durup bir düşünüldüğü zaman her insan derinin üzerinden sürülecek herhangi bir maddenin deri altındaki damara etki edemeyeceği konusunda hem fikir olacaktır.

Ayrıca varis bir iltihap sorunu değildir. Olması gerekenden daha fazla miktardaki kirli kanın damarda kalması sonucu oluşan bir sorundur.

-Elma Sirkesi
Şişlik bulunan bölgelerde şişliğin inmesi için sirke ile müdahale edilmektedir. Bacaklardaki varislerde yapısal bozulmalarında dolayı cildin üzerinden belirgin bir hal almaktadır. İnsanlar bu belirginliği şişlik olarak düşünüp lokal olarak bölgeye sirke uygulamaktadır.

Varis hem şişlik olmaması sebebi ile hem de deri üzerinden uygulanacak bir madde ile tedavi edilemeyeceğinden elma sirkesi uygulamak gereksizdir.

Üzüm tohumu, yaban mersini, biberiye gibi antioksidan özelliğe sahip ürünler varis tedavisi için tercih edilmektedir. Ancak ağız yoluyla veya deriye doğrudan uygulama ile hiçbir ürün tedavi edici olmamaktadır.

Saydığımız ürünler toplumda sıkça kulaktan kulağa dolaşan ürünlerden yalnızca birkaçıdır. Kullanılan bütün ürünleri tek tek saymaya gerek yoktur. Sayılan ve sayılabilecek bu tarz bütün ürünler maalesef ki geçersizdir. Damara doğrudan müdahale olmadıkça iyileşmeden söz edilemez.

Varis Masajı Uygulaması
Halk arasında en çok rağbet gören yöntemlerden birisi de masaj uygulamasıdır. Masaj bölgesel olarak eller ile uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulamanın varisi tedavi edeceğini düşündürmesinin sebebi ise deriye uygulanan basınç yardımı ile kan dolaşımının kolaylaştırılmış olmasıdır.

Ancak bu tedavi edici bir uygulama olmaktan ziyade varis kaynaklı ağrıların kısa süreli olarak rahatlatılmasını sağlamaktadır. Deri üzerinden damara temas etmeyen bir uygulamanın hastalığı tedavi etmesi söz konusu değildir. Şikayetleri azaltmanın yanı sıra masaj koruyucu bir önlem olarak kullanılabilir.

Düzenli olarak yürüyüş yapılması en iyi varis masajıdır. Hareketli olunması kan akışını kolaylaştıracağı için yürüyüş son derece etkili bir korunma yoludur.

Sülük Ve Hacamat İle Varis Tedavisi
Kulaktan dolma bilgilere dayanılarak en sık tercih edilen uygulamalardan bir tanesi de sülük uygulamasıdır.Kısa bir araştırma yapılarak sülükle tedavinin ne kadar saçma olduğunu anlamak mümkündür.

Sülüğün iyileştirici olduğunun sanılmasının sebebi kan emici bir yapıda olmasıdır. Damar genişlemesinin sebebi toplardamarlar üzerinde bulunan kapakçıkların bozulması ve buna bağlı olarak da sorunlu bölgede kirli kan birikmesidir. Sülüğün bu kanı emerek hastalığı iyileştirebileceği düşünülmektedir.

Ancak bu sadece kısa süreli bir rahatlama sağlamaktadır. Şayet damardaki kirli kanın boşaltılması sorunu çözüyor olsa idi hekimler bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilirdi. Kirli kan boşaltılsa bile kan sürekli dolaşım halinde olduğu için sorun giderilmedikçe orada kan toplanmaya devam edecektir.

Hacamat uygulaması da mantık olarak sülükle tamamen aynıdır. Bu uygulamada yalnızca sülük yerine kupalar kullanılarak kirli kan boşaltılmaktadır.

Bu tür uygulamalar yalnızca kişilerin para ve zaman kaybetmesine neden olmaktadır. Tedavi edici hiçbir özelliği bulunmamasının yanı sıra kansızlığa ve kansızlıkla birlikte ortaya çıkabilecek hastalıklara neden olabilmektedir.
Gördüğünüz gibi bilimsellikten uzak bu yöntemlerin hastalığın tedavisinde yeri bulunmamaktadır.

İyileşmek ve varislerden kurtulmak için mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Varis bir damar problemi olması ve geçmesi için cerrahi müdahale gerekiyor olması sebebi ile başvurulması gereken branş kalp damar cerrahisidir. Dahiliye cildiye gibi alanlara başvurulması sağlıklı olmayacaktır.

Dahiliye veyahut cildiye gibi bir bölüme başvurulması halinde muhtemelen doktorunuz size ilaç tedavisi uygulamak isteyecektir. Maalesef ki varisin ağızdan alınan veya deri üstüne uygulanan bir ürünle geçmesi mümkün değildir.

Kaynak:
https://www.varistedavi.gen.tr/sulukle-varis-tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım